РЕЗЮМЕ. Проанализирована эффективность применения метода полиморфизма длин интронов β-тубулина (ТВР) для генотипирования льна на примере выборки сортов льна-долгунца украинской селекции. С этой целью данные, полученные с помощью ТВР-метода, сравнивали с данными, полученными с использованием двух наиболее эффективных видо-специфических SSR-маркеров. С помощью обоих методов исследованы не только межсортовой, но и внутрисортовой полиморфизм льна. Для каждого сорта были рассчитаны значения РІС (Polymorphism Information Content), установлен диапазон размеров аллелей и количество выявленных аллельных фенотипов с помощью ТВР- и SSR-маркеров. Продемонстрировано, что дендрограммы, построенные на основе коэффициента сходства Нея и Ли между сортами, с использованием SSR- и ТВР-маркеров несколько отличаются друг от друга. Обнаружено, что большинство сортов льна украинской селекции генетически неоднородны. Показана достаточно высокая эффективность использования ТВР-метода для дифференциации генотипов льна по сравнению с SSR-маркерами.
Проаналізовано ефективність застосування методу поліморфізму довжин інтронів β-тубуліну (ТВР) для генотипування льону на прикладі вибірки сортів льону-довгунця української селекції. З цією метою дані, отримані за допомогою ТВР-методу, порівнювали з даними, отриманими з використанням двох найбільш ефективних видоспецифічних SSR-маркерів. За допомогою обох методів було досліджено не лише міжсортовий, але й внутрішньосортовий поліморфізм льону. Для кожного сорту розраховано значення РІС (Polymorphism Information Content), встановлено діапазон розмірів алелів і кількість виявлених алельних фенотипів за допомогою ТВР- і SSR-маркерів. Продемонстровано, що дендрограми, побудовані на основі коефіцієнта подібності Нея та Лі між сортами, з використанням SSR- і ТВР-маркерів дещо відрізняються одна від одної. Виявлено, що більшість сортів льону української селекції є генетично неоднорідними. Показана досить висока ефективність використання ТВР-методу для диференціації генотипів льону в порівнянні з SSR-маркерами.
Ключові слова: молекулярно-генетичні маркери, ТВР (tubulin base polymorphism), SSR (simple sequence repeats), льон (Linum L.), ДНК фінгерпринтинг