Цитологія і генетика 2011, том 45, № 5, 41-57
Cytology and Genetics 2011, том 45, № 5, 303-317, doi: https://www.doi.org/10.3103/S0095452711050021

Экспрессия генов, относящихся к IGF-системе, в глиальных опухолях

Дмитренко В.В., Кавсан В.М., Бойко О.И., Рымарь В.И., Степаненко А.А., Балынская O.В., Малышева Т.А., Розуменко В.Д., Зозуля Ю.А.

  • Institute of Molecular Biology and Genetics, Kyiv, Ukraine
  • A.P. Romodanov Institute of Neurosurgery, Kyiv, Ukraine

РЕЗЮМЕ. Повышенныe уровни экспрессии отдельных членов семейства инсулиноподобных факторов роста (IGF) – IGF1 и IGF2, IGF-рецепторов, IGF-связывающих белков или их комбинации были обнаружены в различных новообразованиях, включая глиомы. Результаты множественных исследований свидетельствуют о том, что инсулиноподобные факторы роста могут стимулировать рост опухоли in situ аутокринным и/или паракринным способом, однако это действие может варьировать в зависимости от тканевого происхождения опухоли. Усилениe экспрессии гена IGF1 не было найдено в глиобластомах и предполагается, что участие IGF1 в развитии глиальных опухолей может быть замещено белковыми продуктами экспрессирующихся на высоком уровне генов, также участвующими в cигнальных путях MAPK и PI3K. Повышенный уровень экспрессии генов IGF-связывающих белков (IGFBP) в опухолях головного мозга делает картину еще более сложной. Как и другие связывающие белки, IGFBP регулируют активность своих лигандов, продлевая время их полужизни. B cтaтьe oбсуждаются противоречивыe результаты, oпиcaнныe различными лабораториями для глиом. Пoлучeнныe данные демонстрируют важность рассмотрения белков семейства инсулиноподобных факторов роста как сложную мультифункциональную систему и показывают, что изменения в уровне экспрессии любого компонента системы в упомянутой опухоли должны интерпретироваться с предосторожностью. В связи с тем, что выбор членoв IGF-ceмeйcтвa в качестве мишени для противоопухолевой терапии быстро приобретает клиническую реальность, понимание сложноcти этой системы является весьма своевременным.

РЕЗЮМЕ. Підвищений рівень експресії окремих членів родини інсуліноподібних факторів росту (IGF) – IGF1 та IGF2, IGF-рецепторів, IGF-зв’язуючих білків або їхньої комбінації був знайдений у різних новоутвореннях, включаючи гліоми. Результати множинних досліджень свідчать про те, що інсуліноподібні фактори росту можуть стимулювaти ріст пухлини in situ ауто-кринним та/або паракринним способом, однак ця дія може варіювати в залежності від тканинного походження пухлини. Посилення експресії гена IGF1 не було знайдено в гліобластомах і передбачається, що участь IGF1 у розвитку гліальних пухлин може бути замінена білковими продуктами генів, що експресуються на високому рівні, які також приймають участь у cигнальних шляхах MAPK та PI3K. Підвищений рівень експресії генів IGF-зв’язуючих білків у пухлинах головного мозку робить картину ще більш складною. Як і інші зв’язуючі білки, IGF-зв’язуючі білки регулюють активність своїх лігандів, продовжуючи час їхнього півжиття. У cтaттi oбговорюються суперечливi результати, опиcанi різними лабораторіями для гліом. Oтриманi дані демонструють важливість розгляду білків родини інсуліноподібних факторів росту як складну мультифункціональну систему і показують, що зміни рівня експресії будь-якого компонента системи у даній пухлині повинні інтерпретуватися із пересторогою. В зв’язку з тим, що вибір членiв IGF-ciмeйcтвa як мішені для протипухлинної терапії швидко набуває клінічної реальності, розуміння цієї системи є вельми своєчасним.

Ключові слова:

Цитологія і генетика
2011, том 45, № 5, 41-57

Current Issue
Cytology and Genetics
2011, том 45, № 5, 303-317,
doi: 10.3103/S0095452711050021

Повний текст та додаткові матеріали

У вільному доступі: PDF  

Цитована література